Po článku „Co je to bavlna“ tu máme článek co je to elastan. Pojďme to rozvinout. Nápis elastan vidíme na cedulkách, ve složení i v popisu oblečení v obchodech. Nějak tušíme, že prostě v našem šatníku bývá. Přijali jsme to. Většinou na něj nahlížíme jako na něco navíc. Něco, co vlastně mít v prádle ve skutečnosti ani nechceme, ale máváme nad tím rukou se slovy „co už“.
Kdy to začalo? Boom elastanu začal ve druhé polovině minulého století. A tak se objevila umělá hmota i v prádle. Správněji je to umělé vlákno. I když, možná ne správněji, ale jistě poetičtěji. A tak tu máme polyuretan. Vlastně chceme říct elastan! Ano elastan je polyuretan, který najdeme i v rámování určitých typů skel, jako izolaci nebo jako technický materiál v podobě pružné pěny. Samozřejmě v trochu jiné úpravě.
Elastické vlákno se umí natáhnout až na trojnásobnou délku (vlastně to je jeho definice) a více. Poté se vrátí zpět na svoji původní délku. A to neúnavně pořád dokola a dokola. Je třeba uznat, že je tam jistá materiálová odolnost. Opotřebení je velice nízké a i po dlouhé době se ochotně rád elastan vrací po natažení do původní velikosti. Z toho jasně vyplývá jehovyužití v textilním průmyslu.
Oblečení s přídavkem elastanu je dle logiky pružné. Trička obepnou postavu a nevytahají se po pár týdnů nošení. V určitém smyslu působí pro lepší komfort v pohybu. Tedy i na to, jak se dokážeme v daném oblečení uvolnit.
Praktická vlastnost je ta, že se oblečení také tak rychle nepokrčí. Navíc delší dobu drží tvar a je dlouhodoběji odolné. I ve spodním prádle se někdy vyskytuje nízké procento elastanu (pokud není 100% bavlněné), a to pro výše uvedené důvody. A konečně, výrobci přidávají elastan do prádla i pro to, aby dosáhli jakési originality. Nakombinování různých materiálů a vláken dodává textilním výrobkům požadované, a vlastně pokaždé jiné, vlastnosti a zároveň schopnost jisté odlišnosti od výrobků konkurečních firem.
Co je to elastan?